sobota, 2 lutego 2008


16. DWÓCH RATOWNIKÓW I JEDNOCZESNY MASAŻ POŚREDNI SERCA ZE SZTUCZNYM ODDYCHANIEM.


Jeżeli w miejscu zdarzenia znajdzie się dwóch ratowników, natychmiast podejmują decyzję, który z nich będzie KIEROWNIKIEM AKCJI !
Przy braku osób bardziej kompetentnych, wszyscy i wszystko jest obowiązane podporządkować się właśnie jemu. Jeżeli przybędzie, np. kolejno: ratownik medyczny, pielęgniarka, lekarz, kierownictwo akcji automatycznie przechodzi w ręce osoby o wyższych kompetencjach.

I. Stwierdzenie braku akcji serca i oddechu u chorego (poszkodowanego) - patrz posty 11 i 13. Kierownik Akcji poleca zająć pozycje po obu stronach poszkodowanego (chorego). Sam ustawia się na poziomie jego klatki piersiowej (serca). Drugi ratownik stoi na poziomie głowy (ust).

II. Przygotowanie pacjenta do reanimacji - patrz post 12. Kierownik Akcji odsłania klatkę piersiową, drugi – sprawdza jamę ustną. Razem podkładają coś pod barki chorego.

III. Kierownik Akcji wykonuje 5 ucisków klatki piersiowej chorego a drugi Ratownik 1 wdech w usta (w momencie odliczania ”piątki”!) i od początku... (5:1, 5:1, 5:1, itd) - przy wdechu zwracamy uwagę, czy powietrze wdychane nie przedostaje się do żołądka zamiast płuc (!),

IV. Cykl 5:1 musisz zmieścić w czasie 5 sekund (pięciu sekund !), co daje ok. 60 ucisków klatki piersiowej i 12 wdechów na minutę. Zmieszczenie cyklu w krótszym czasie skutkuje zwiększeniem ilości ucisków do 80-ciu a wdechów do 16-tu na minutę.

V. Co dwie – trzy minuty Kierownik Akcji wydaje komendę „ZMIANA”, co skutkuje przesunięciem od klatki piersiowej do głowy jednego Ratownika i odwrotnie – drugiego. Następuje zamiana ról, bez wzajemnego przeszkadzania sobie podczas zmiany pozycji. Kierownik Akcji wykonuje sztuczne oddychanie a drugi Ratownik – masaż zewnętrzny serca.

UWAGA:
1. Pierwsza osoba dorosła, która znajdzie się w zasięgu naszego głosu, musi otrzymać polecenie zatelefonowania po pogotowie ratunkowe i wezwania innych do pomocy.

2. O ile nie zgłoszą się inne osoby, reanimację możemy przerwać tylko wtedy, gdy sami utracimy świadomość.

3. W przypadku przybycia innych i braku osób bardziej kompetentnych, sami przejmujemy kierownictwo akcji ratowniczej.

JEŻELI UWAŻASZ, ŻE NA DALSZE PROWADZENIE REANIMACJI NIE MASZ SIŁY, TO ZNACZY, ŻE SIĘGASZ DOPIERO POŁOWY SWOICH MOŻLIWOŚCI !!!


Brak komentarzy: